STUDIUJ FILM
Specjalność: film
studia I i II stopnia
Podczas zajęć realizujemy liniowe i nieliniowe formy filmowe, eksplorujemy obszary filmu dokumentalnego i mockumentu, tworzymy narracje wideo 360 i środowiska wirtualne, podejmujemy aktywności okołoteatralne oraz działamy w przestrzeni społecznej.
Duży nacisk kładziemy na refleksję nad rolą artystów i artystek w społeczeństwie oraz krytyczny potencjał działań artystycznych. Wspieramy pogłębiony research, prace transdyscyplinarne i poszukiwania związane z nowymi technologiami.
Obok obowiązkowego programu zajęć teoretycznych i praktycznych takich jak historia filmu, analiza dzieła filmowego, montaż filmowy, elementy scenariusza, studenci i studentki uczestniczą w zajęciach w wybranych przez siebie pracowniach prowadzonych przez uznanych i aktywnie działających artystów i artystki:
Pracownia filmu i dźwięku (prowadzona przez dr Adama Witkowskiego),
Pracownia filmu społecznego (prowadzona przez dr Karolinę Bregułę i mgr Adelinę Cimochowicz),
Pracownia narracji filmowych (prowadzona przez dr hab. Huberta Czerepoka i mgr Teresę Otulak)
Pracownia filmu imersyjnego i doświadczeń VR (prowadzona przez mgr Roberta Mleczkę).
Zajęcia we wszystkich tych pracowniach składają się ze wspólnych spotkań, wykładów i dyskusji oraz regularnych konsultacji własnych projektów artystycznych. Ponadto studenci i studentki mają możliwość uzupełnienia swojej edukacji poprzez udział w zajęciach w innych pracowniach Wydziału Sztuki Mediów.
W trakcie studiów w Zakładzie Filmu zapewniamy twórcze środowisko oparte na zrozumieniu, szacunku i otwartości. Obok zajęć teoretycznych i pracowni, studenci i studentki doświadczają u nas pracy zespołowej i realizują działania wspólnotowe. Prowadzimy grupowe warsztaty, wspólne projekty filmowe i wyjazdy plenerowe.
Po ukończeniu studiów na specjalności film studenci i studentki posiadają praktyczne umiejętności niezbędne do realizacji własnych projektów filmowych oraz zaplecze teoretyczne umożliwiające kontynuowanie własnej działalności artystycznej.
Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie to:
- kadra złożona z najlepszych artystów, projektantów i teoretyków
- indywidualne podejście do studentów
- nowocześnie wyposażone pracownie
- aktywna promocja twórczości studentów i absolwentów
- współpraca z uczelniami artystycznymi w Polsce i za granicą
- własne galerie - Zona Sztuki Aktualnej oraz Obrońców Stalingradu 17
- Festiwal Młode Wilki - jeden z ważniejszych festiwali dla młodych twórców w Polsce
- dostęp do licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych
- bliskość Berlina - europejskiej stolicy sztuki
Sprawdzaj nasze media społecznościowe:
Akademia Sztuki w Szczecinie www.facebook.com/akademiasztuki.eu
Instagram uczelni www.instagram.com/akademiasztuki.szczecin
Instagram Studiuj Sztuke www.instagram.com/StudiujSztuke
Szczegóły dotyczące rekrutacji na naszej stronie www.AkademiaSztuki.eu/rekrutacja
Wszystkie pytania i wątpliwości rozwieje Biuro Spraw Studenckich pod adresem bos@akademiasztuki.eu






Pracownia Narracji Filmowych jest sprofilowana na kształcenie w dziedzinie kina awangardowego i eksperymentalnego. Studenci w niej studiujący zgłębiają podstawy języka filmowego jednocześnie uczą się przełamywania konwencji gatunkowych obowiązujących w kinie. Celem Pracowni jest wykształcenie wrażliwych i kreatywnych twórców, dla których przestrzeń obrazu kinematograficznego jest obszarem eksperymentu i poszukiwania. Proces edukacyjny to przede wszystkim realizowanie własnych projektów filmowych, odpowiedzi na zadane w Pracowni tematy, udział w dyskusjach, a także pokazy uznanych twórców kina awangardowego i eksperymentalnego. Zajęcia w Pracowni Narracji Filmowych polegają na merytorycznym przygotowaniu studenta do rozpoczęcia pracy filmowca – eksperymentatora oraz „opiece artystycznej“ podczas realizacji obrazów filmowych.

Bardzo istotnym elementem edukacji jest poszerzenie świadomości języka filmowego u studentów, zapoznanie ich z historią eksperymentu w filmie oraz uświadomienie roli procesu/czasu w tworzeniu dzieła filmowego. Poprzez realizowane filmy zapoznajemy studentów z szeregiem strategii reżyserskich, montażowych, postprodukcyjnych, koniecznych do ukształtowania absolwenta świadomego wagi innowacji w filmie.

Na specjalności film eksperymentalny mogę rozwijać swój warsztat pod okiem prowadzących, nie będąc jednocześnie zmuszana do konkretnych form wyrazu. Mogę nieustannie próbować swoich sił we wszystkich filmowych konwencjach. Umożliwia mi to przede wszystkim nieograniczony dostęp do sprzętu i laboratoriów, jakich nie znajdzie się w innych szkołach w Polsce. Najważniejsi są jednak otwarci i chętni do pomocy ludzie, których nie trzeba długo namawiać do współpracy. Studiowałam już na różnych uczelniach, ale pierwszy raz w życiu jestem przekonana, że znalazłam się we właściwym miejscu.